Popiah پوه پیا یا سپیرینگ رول چینی

 

spring-roll-2آن ورقه های نازکی که به اسم  ورقه های پوپیا یا سپیرینگ رول که در پست پیشین درست کردم  کارایی فراوانی به عنوان دست پیچ  دارد اما معروفترین و اولین کاربرد آنها در پخت یک غذای انگشتی یا به قول فرنگی ها فینگر فود است به نام پوپیاه- پوپیا (Popiah (Pe̍h-ōe-jī: pȯh-piáⁿ و یا به قول برخی دیگر از آسیایی ها  پوه پیا  و در مالزی به نام لومپیا.
20150501_234206_LLSانواع اقسام پوه پیا ها مخصوص کشورهای مختلف آسیای جنوب شرقی مثل سنگاپور،  تابوان، تایلند، فیلیپین و مالزی و غیره  وجود دارد که من نوع وجی آن یعنی با مواد میانی گیاهی  را می پسندم و آنرا به شما آموزش خواهم داد.  این دست پیچ ها را معمولا با یک نوع سس فلفلی شیرین مصرف می کنند .

مواد لازم: ( برای ۳۰ عدد پوپیا) من سبزیجات انتخاب خودم را ذکر می کنم شما می توانید لوبیا های پخته  و انواع اقسام دیگر مواد مصرف کنید . حتی نوع غیر گیاهی آن را درست کنید و از انواع گوشتهای سفید مثل میگو استفاده نمایید.

 • هویج ۴ تا ۵ عدد بزرگ
 • کلم ناپا که در ایران به کاهو چینی معروف است تصوریش را می توانید بر روی آن کلیک کرده و ببینید. نصف  کلم،  شما می توانید از کلم معمولی هم استفاده کنید  و اگر از کلم خوشتان نمی اید آنرا حذف کنید اما به شما توصیه می کنم کلم را حذف نکنید چون هم مفید است هم اینکه اصلا طعم مطبوعی به مواد می دهد. مخصوصا با وجود ادویه های مختلف آنهایی که از طعم کلم بدشان می آید در عین حالی که از خواص خوب کلم استفاده می برند طعم و بوی کلم را حس نخواهند کرد.
 • ۷ تا ۸ عدد قارچ بزرگ
 • پیاز یک عدد بزرگ
 • نصف لیوان جوانه گندم
 • سیر تازه یک حبه
 • کمی زنجبیل تازه یا ۱/۴ ق چ پودر زنجبیل
 • ۱/۲ ق چ فلفل سیاه
 • یک عدد فلفل دلمه ای رنگی
 • پودر فلفل قرمز به دلخواه
 • نمک به دلخواه   من نمک نزدم زیرا سس سویا خودش نمکی است
 • سس سویا یک قاشق غذاخوری

طرز تهیه:

ابتدا هویج را به صورت رشته ای بسیار باریک  خرد کنید اگر از پوست کن های مخصوص رشته کن استفاده کنید  کار رشته کردن بسیار آسان می شود

carrot-1برای استفاده آسان و بهینه  از پوست کن ابتدا از یک چنگال به عنوان بست استفاده نمایید تا هویج را سفت نگه دارید.

carrotسپس کلم را به صورت رشته رشته های نازک خرد کنید. بعد نوبت به پیاز بزرگ می رسد که به صورت خلال های بلند خرد کنید. بعد از پیار فلفل و بعد از فلفل نوبت به قارچ می رسد به صورت قطعات نه نازک نه کلفت در آورید. در یک تابه مناسب  ابتدا قارچها را تفت داده تا آب قارچ کشیده شود سبس هویج را اضافه کرده و بعد از چند دقیقه کلم و پیاز و فلفل را اضافه کنید و تفت دهید. سپس سیر را له کرده و به مواد اضافه کنید اگر از زنجبیل تازه استفاده می کنید بهتر است زنجبیل را همراه با سیربکوبید تا با هم له شوند و بعد آنها را روی مواد بریزید. دست آخر جوانه گندم ، پودر فلفل و نمک و سس سویا را اضافه کرده و بعد از ۵ دقیقه تفت دادن از روی شعله برداشته و روی یک سینی پهن کنید تا خنک شود.

popiah-fillingپس از خنک شدن مواد ،   یک الی دو قاشق از مواد را برداشته روی ورقه ی پوپیا بگذارید  و به طوری که در شکل می بینید  ورقه ها را بپیچید.  بدین ترتیب که بعد از گذاشتن مقداری از مواد  روی ورقه  قسمتی از برگه را روی مواد تا کرده  سپس دو گوشه ی کناری را به طوری که در شکل می بیند روی هم تا کرده و رول کنید.

spring-roll-1برای اینکه در هنگام پختن یا سرخ کردن تای  رول ها از هم وا نشود یک قاشق غذاخوری ارد نشاسته را با یکی دو قاشق آب مخلوط کنید و سپس با یک برس یا با نوگ انگشتان خود کمی از محلول نشاسته را به لبه های تاشده یا همان لبه های برگه  بمالید تا مثل چسب عمل کرده و لبه های تاشده در هنگام رول کردن کاملا به هم بچسبند.

popiah-13رول های پیچیده شده را می توانید در فر بدون روغن  بپزید و یا آنها را در روغن فراوان  سرخ کنید. به اصطلاح دیپ فرایینگ  deep frying  کنید. یعنی در یک ماهیتابه ی دیواره بلند در روغن فراوان سرخ کنید تا طلایی شوند.

پوه پیا  یا سپیرینگ رول چینی بسیار ترد و کرانچی می باشد.

popiah 9دست پیچ ها یا رول ها را می توانید با سس فلفل شیرین سرو نمایید.

نوش جان و پخت و پزهاتان به خوشی و شیرینی

 

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*