پای سیب اسفنجی

cake-apple-pie2با شروع پاییز و فراوانی سیب درختی ، حال و هوای پاییزی نیز به فر آشپزخانه سرایت می کند. آمدن سیب ها ی پاییزی به بازار،  تهیه انواع و اقسام پای و یا کیک های سیب را میسر می کند .  خیلی ها عاشق کیک سیب هستند حالا یا به خاطر خود سیب و یا بوی دارچین !  اما  من به  پایها بیشتر از کیک ها  علاقه دارم   به خاطر همین گاهی اوقات سعی می کنم خمیر کیک را مثل خمیر پای آماده کنم . باید اعتراف کنم هر شیرینی با سیب بسیار عالی و خوشمزه است.  به خاطر علاقه وافر من به پای  این بار تصمیم گرفتم  یکی از دستورهای  کیک  سیب را به صورت پای تهیه کنم که تجربه خوبی بود. همانطور که می دانید اصیل ترین نان پای  بدون هیچ عامل ورآورنده ای تهیه می شود اما وقتی ماده ای مثل بکینگ پودر به خمیر اضافه  شود نان ترد پای تبدیل به یک بافت اسفنجی کیک مانند می شود. در دستور این کیک سیب هم کره بود هم بکینگ پودر، پس ابتدا بکینگ پودر را با آرد مخلوط کردم بعد کره را به خورد آرد دادم  و نتیجه یک کیک پای سیب شد! غالب اوقات من از روغن مایع در پخت کیک استفاده می کنم مخصوصا در پخت کیک های میوه ای بنابراین با وجود کره تهیه خمیری مثل خمیر پای آسان است هر چند خمیر پای  با روغن مایع نیز تهیه می شود اما به تردی نان کره ای نخواهد شد. cake-applepie1   البته شاید با خود بگویید این که همان پای است یا اینکه برخی دیگر از عزیزان ابرویی بالا بیندازند و بگویند وا! این که همان کیک سیب است! قضاوت را به خود شما واگذار می کنم!

پای سیب اسفنجی

مواد لازم:

نان اسفنجی کیک پای:

 • ۳۷۵ گرم  آرد کامل ( آرد سبوس دار)
 • ۱۷۵ گرم کره  به طور نگینی درشت خرد  شده و کاملا سرد باشند
 • ۲ ق چ بکینگ پودر
 • ۱ ق چ دارچین
 • ۱/۸ ق چ جوز هندی
 • ۱/۸ ق چ پودر میخک
 • ۱/۸ ق چ پودر زنجبیل
 • ۱۲۵ گرم شکر قهوه ای روشن
 • یک عدد تخم مرغ زده شده

مواد میانی یا داخلی یا فیلینگ کیک پای:

 • ۳ عدد سیب
 • ۲ ق غ آب لیموی تازه
 • ۲۵ گرم شکر فهوه ای روشن
 • شیر  ( مقدار و توضیحات در متن روش تهیه)
 • ۲ ق غ مربای زرد آلو یا مارمالاد زرد آلو که روی حرارت نرم و روان  شده باشد)

روش تهیه :

 1.  آرد و تمام ادویه  را باهم مخلوط کنید نیم ساعتی در یخچال بگذارید تا خنک شود. سپس کره را که نگینی درشت خرد کرده اید ( بعد از خرد کردن در یخچال بگذارید تا دوباره سرد شود) به آرد اضافه کنید. با یک چنگال  آرد را با قطعات کره مخلوط کنید. و یا با نوک انگشتان خود این کار را انجام دهید یا با وسیله ای به نام کاتر کره  انتخاب روش با خود شماست. اگر با انگشتان خود کره را به خورد آرد می دهید باید مواظب باشید آرد را با کره ورز ندهید بلکه ففط کره را به آرد بمالید تا آرد به حالت گلوله گلوله در آید. سپس شکر را به مواد اضافه کنید . و بعد از شکر تخم مرغ را که از قبل  هم زده اید به آن اضافه نمایید.  در این حالت شما باید خمیری تفریبا سفت داشته باشید. اگر شما به بافت مورد دلخواه نرسیده بودید می توانید آب سرد به مواد اضافه کنید تا خمیر  شکل خمیر قابل پهن شدن را به خود بگیرد. در ضمن باید یادآوری کنم که این خمیر نیازی به ورز دادن ندارد و شما باید قطعات کره را نیز در داخل خمیر ببینید یعنی دما نباید به حدی برسد که قطعات کره در آرد ذوب شود .
 2. دو سوم ۲/۳ خمیر را برداشته و روی یک سطح آرد پاشی شده  پهن کنید. سپس خمیر پهن شده را با دفت به یک قالب مناسب ( برای این مقدار مواد یک فالب ۲۳ سانتی متری کافی است ) انتقال دهید. البته می توانید از همان ابتدا بدون اینکه خمیر را با وردنه پهن کنید  در همان قالب به کف و دیواره ی قالب پهن کنید و شکل دهید. البته کف و دیواره قالب از قبل چرب و آرد پاشی شود.
 3. cake-pie-sibوقتی خمیر را در قالب پهن کردید قالب را دریخچال بگذلرید . در این حین سیب ها را پوست کنده و به قطعات مکعبی درشتی خورد کنید و  آب لیموی تازه گرفته شده  و شکر (۲۵ گرم شکر) را روی آنها بریزید و سیب ها را با دست یا با قاشق  زیر و رو کنید تا با اب لیمو و شکر مخلوط شوند. در این مرحله نیز به دلخواه می توانید روی سیب ها دارچین بپاشید. بعد از آماده شدن سیب ها را داخل فالب روی خمیر بریزید به طوریکه یکنواخت  داخل ظرف ریخته شده باشند.
 4. مابفی خمیر را که یک سوم خمیر می باشد روی یک سطج ارد پاشی شده با وردنه به ضخامت یک سانتی متر پهن کنید. و به صورت نواری ( نوارهای باریک ) برش دهید. لبه های خمیر ی که در قالب پهن شده را با یک برس خیس کنید ( با آب سرد) ،  روی سیب ها را به مارمالاد زردآلو ( دلخواه، اگر مربا یا مارمالاد زرد آلو نداشتید می توانید از این قسمت صرف نظر کنید) آغشته کنید.  سپس نوارهای خمیری بریده شده را به صورت شبکه مرتب کنید.
 5. روی نوارها را با برس شیر بمالید و کیک  را در فر از قبل گرم شده  با دمای ۱۹۰ درجه سانتی گراد به مدت ۳۵ تا ۳۰ دقیقه  بپزید.

کیک پای شما بعد از ۳۵ دقیقه آماده است. این کیک پای  هم بافتی اسفنجی داشته و هم اینکه مثل پای،  سیب ها کاملا پخته و آب اضافی نیز در حین پخت بخار خواهد شد.

انشالله نوش چان .

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

11 Replies to “پای سیب اسفنجی”

 1. سلام عزیزم
  خوبی؟
  این دسر حرف نداره من عاشقشم
  خیلی دلم هوس کرد ولی اینروزا خیلی تنبلیم میاد 🙂
  نوش جانتون گلم

  عزیزم به منم سر بزن آپم

 2. سلام عزیزم
  نازنینم دوست خوب و مهربونم
  چقدر دلم برات تنگ شذه بود برای نوشته هایی که اول هر دستور آشپزی ات می نویسی
  دستورهات مثل همیشه عالی و کاربردی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*