فوندانت با ژلاتین

P1040863 تا جاییکه یادم می آید از همان بچگی به ما سفارش می شده که قند نخور! تا دستمان به سوی فندان دراز می شد دستان مبارک دیگری  روی دست ما بلند می شد که مبادا مبادا  حبه های قند را در دهان بگذلریم و خرچ خرچ بجویم  البته من خودم  زیاد طرف قندان و قند نمی رفتم؛  به فکرم هم خطور نمی کرد که با قند می شود روکشی برای کیک درست کرد. اما الان به ضرس قاطع می گویم  از بهترین روشهای تزیین کیک مخصوصا کیک های مناسبتی  استفاده از فوندانت می باشد. قبلا طرز تهیه یک نوع فوندات با مارشملو را آموزش داده بودم اینبار خمیر فوندانت  با ترکیب ژلاتین و پودر قند را برایتان انتخاب کرده ام.

مواد لازم:

 • ۱ ق غ پودر ژلاتین
 • ۱/۴ پیمانه آب
 • ۳/۴ پیمانه گلوکز مایع
 • ۱ ق غ بعلاوه ۱ ق چ گلیسیرین
 • ۷ پیمانه یا بیشتر یا کمتر  پودر فند

طرز تهیه:

ابتدا اب سرد گفته شده را در یک کاسه مناسب پیرکس یا یک ظرفی که روی کتری بتوان گذاشت  بریزید و  پودر ژلاتین را روی آب سرد بپاشید تا مدت ده دقیقه صبر کنید تا دانه های ژلاتین آب را جذب کرده و باد کنند. سپس زلاتین  را می توانید در ماکروفر  حل کرده و به شکل مایع در آورید ویا اینکه کاسه را روی کتری اب جوش روی گاز قرار دهید تا ژلاتین به صورت بن ماری یا حمام آب گرم،  مایع شود.

104_PANAبعد از اینکه ژلاتین اب شد گلیسیرین و گلوگز مایع را به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید. در این مرحله شما می توانید از طعم دهنده نیز استفاده کنید مثلا اسانس وانیل ، پودر قند را روی سطح  کارتمیز یا ظرف مناسبی  بریزید .  مایع ژلاتین  را روی پودر قند بریزید اگر با این شیوه عمل می کنید حواستان باشد که مایع را در یک نقطه نریزید بلکه مایع را به همه جای پودر قند بریزید  و یا اینکه می توانید وسط پودر قند چاله ای درست کرده و مایع را بریزید سپس خوب مواد را با مایع وسط کوپه ی پودر قند مخلوط کنید. سعی کنید حرکت دستانتان به صورت دایره وار حرکت کند همانطور که در عکس نشان داده شده است  باید تمام پودر قند را با مایع طوری مخلوط کنید که در خمیر بدست امده اولیه هیچ گلوله ای از قند و زلاتین باقی نماند . بعد خمیر را خوب ورز دهید . با ورز دادن خمیری یکدست بدست می آید. در هنگام ورزدادن دستان خود را آغشته به پودر قند کنید. تا خمیر به دستتان نچسبد. به مدت ده دقیقه خمیر را ورز دهید. وقتی خمیر آماده شد اگر خمیر فوندانت را فوری برای تزیین به کار می برید که هیچ ولی اگر آنرا فورا مصرف نخواهید کرد خمیر را در یک کیسه فریزر قرار داده و سفت در آن را می بندید سپس آنرا خوب  با یک حوله خیس بپوشانید  زیرا هوا دشمن اصلی فوندانت است  وبعد آنرا  در یخچال بگذارید . می توانید این خمیر را در یخچال به مدت ۲۴ ساعت نگهداری کنید .

من از این خمیر برای تزئین کیک تولد استفاده کردم انشالله در پستها ی جداگانه ای طریقه پهن کردن خمیر فوندانت را روی کیک نشان خواهم داد.

P1040853

درست کردن فوندانت بسیار آسان است امیدوارم با پستهای بعدی از فوندانت های دیگر با من همراه شوید.

برگرفته از کتاب  بیکینگ  اثر جیمز پترسون

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

17 Replies to “فوندانت با ژلاتین”

 1. سلام ممنونم بابت دستورات خوبتون…..من همیشه از فوندانت درست کردن میترسم
  وتا امروز درست نکردم ولی وقتی عکس مراحل کارتون رو دیدم هوس کردم درست کنم
  راستی میشه به خمیر به جای رنگ غذا مثلا زعفران حل شده زد
  ممنون میشم به منم سربزنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*