کوکی پسته ای pistachio cookie

P1030608

نزدیک خانه ی قدیمی ما عطاری بود که  مغازه اش  با یک جواز کسب عطاری، بیشتر شبیه مرکز خرید چند منظوره بود. صاحب مغازه  می گفت در اینجا هر چه بخواهید یافت می شود از شیر مرغ تا جان آدمیزاد!! او پیرمردی شوخ طبع اما بسیار بد اخلاق  بود و همین اخلاق او باعث می شد من این قسمت جان آدمیزاد را جدی بگیرم برای همین هر وقت مادرم می خواست وارد آن مغازه شود به او تذکرات امنیتی و خطرات احتمالی را گوشزد می کردم او هم می خندید و می گفت آی گیزیم (دختر جانم) منظور او از شیر مرغ و جان آدمیزاد همان ور وسایل داخل مغازه است. راستش را بخواهید ضرب المثل را می دانستم اما موضوع ، ظاهر درهم برهم مغازه که تشکیل شده بود از دکه های کوچک و در هر دکه یک سری وسایل گداشته بود باورتان نمی شود او حتی وسایل دست دوم برقی نیز می فروخت  خلاصه اینکه مایحتاج غیر کوپنی از قند و شکر و خرما علی الخصوص ادویه جات و دواهای گیاهی تا ” نفت و دیگر چیزها !! برای من قسمت آجیل ها جالب بود مخصوصا اینکه صاحب مغازه آجیل را در چلیک ها ی رو باز می ریخت تا در معرض دید باشند و از همه جلوتر پسته ها را می گذاشت این پسته ها هم که همیشه نیششان باز و زبان قرمزشان بیرون بود.   من همیشه برایم سوال بود چرا پسته های اینجا اینقدر قرمز و سبزش از پسته های دیگر جاها سبزتر است  سرتان را درد نیاورم یک روز داخل مغازه بودیم و مادرم مشغول خرید گل گاوزبان و لیمو عمانی بود  من هم در حال تماشای خانومهایی بودم که مشغول ورانداز کردن آجیل ها بودند .  شاگرد مغازه به خانومها گفت می توانید آجیل ها را تست کنید من هم فکر کردم خوب تست کردن برای همه آزاد است رفتم جلو و دستم را دراز کردم اما دست بردن همان و یک پشت دستی نوش جان کردن همان اول فکر کردم صاحب مغازه است که آمده جانم را بگیرد اما نگو مادرم بود که آمده بود جان دوباره ای به تربیت من دهد همانطور که دستم را گرفته بود به او گفتم اصلا قصد خوردن پسته را نداشتم فقط می خواستم حس کنجکاوی ام را ارضا کنم که چرا این پسته ها اینقدر تو سرخند  مادرم نیز همانجا به من فهماند من  حتی حق دست زدن   به چیزی که حق آن به من داده نشده  را  ندارم . با اینکه از این جریان دلتنگ بودم ولی چیزی نخواستم و از پسته ها دیگر حرفی نزدم تا اینکه دو روز بعد او یک مشت پسته از همان زیادی خندانها به دستم داد  و گفت بعد از خوردن یادت باشد زبانت را در آینه نگاه کنی . من هم متعجب از این سخن جایتان خالی همه ی پسته ها را خوردم و رفتم جلوی آینه  چشمتان روز بد نبیند زبان و دندانهایم قرمز شده بود با خودم فکر می کردم  انگار آقا عطاره خون آن آدمیزاد های بیچاره را به خورد این پسته ها داده ؛صدای مادرم مرا از رویاپردازی کودکانه بیدار کرد.  تازه شصتم خبردار شده بود که ای دل غافل این پسته ها بزک شده به رنگ  قرمز بودند تا بعضی از آدمهای ساده را وسوسه کنند و آنها را گول بزنند. سرتان را حسابی درد آوردم فقط خواستم بگویم به سبب  یک پسته بزک کرده چه درسها که من نیاموختم و فهمیدم  حتی تماشای بی اجازه هم قابل مجازات است ! روح مادرم شاد هنوز هم گاهی اوقات به یاد پسته های رنگ کرده و درسی که از مادر آموختم می افتم به غیر از درس معنوی و اخلاقی  یاد گرفتم دیگربه پسته ای که زیاد می خندد اعتماد نکنم.

New-Folder-(4)2مواد لازم:

 • ۱/۲ پیمانه یا لیوان  پسته
 • ۱/۲ پیمانه شکر
 • ۱۰۰ گرم کره
 • یک عدد زرده تخم مرغ
 • یک ق چ وانیل
 • ۱/۲ تا ۳/۴  پ آرد( از نصف پیمانه تا سه چهارم پیمانه  بستگی به میزان چسبنده بودن خمیر دارد)
 • ۱/۴ پ آرد نشاسته
 • ۱/۸ ق چ نمک
 • ۱ ق چ پودر هل
 • شکر کریستالی برای تزئین

روش تهیه

ابتدا پسته و شکر را با یکدیگر در غذاساز یا همه کاره ، یا آسیاب و یا خردکن دستی  مخلوط کرده و به صورت پودر له شده در می آورید.

کره را با نصف پیمانه پودر پسته شکری  با همزن برقی یا دستی هم می زنیم  تا حالت کرم شود.

زرده تخم مرغ و وانیل را به کره اضافه کنید.

نصف باقیمانده پودر پسته شکری را به مخلوط کره و تخم مرغ اضافه کنید.

در یک ظرف دیگر ۱/۲ پیمانه آرد ، نشاسته، نمک و هل را با هم مخلوط کنید. آرد و نشاسته بهتر است الک شوند.

مخلوط مواد خشک را آرام آرام به مواد تر یعنی مخلوط کره و پسته اضافه کنید.  با دست خوب هم می زنید اگر چسبنده بود و به دست می چسبید مابقی آرد را اضافه می کنیم  ( یعنی اگر ۱/۲ پ آرد کافی نبود مجاز هستید دو سه قاشق دیگر آرد اضافه کنید تا کل آرد اضافه شده ۳/۴ پیمانه شود )

خمیر کوکی را روی یک صفحه آرد باشی شده یا روغنی شده پهن کنید به طوریکه ضخامت آن یک سانتی متر باشد. بعد با یک کاتر  کنگره دارر ۵ سانتی متری  یا هر کاتر گرد دیگری کوکی ها را قالب بزنید . کاغذ روغنی را روی یک سینی فر قرار دهید و خمیر قالب زده شده را با رعایت فاصله مناسب روی سینی بچینید. و در فر از قبل روشن شده در دمای ۱۷۰ درجه سانتی گراد به مدت ۸ دقیقه یا تا هر وقتی که کوکی ها سفت شدند بپزید.

P1030605بعد از پخته شدن آنها را از فر خارج کرده و بدون اینکه به آنها دست بزنید  ده دقیقه یا تا هرزمانی که کوکی ها خنک شوند از سینی جدا نکنید.بعد از اینکه کاملا خنک شد  و کوکی سفتی مناسبی را پیدا کرد از روی سینی جدا کرده روی توری فلزی بچینید. ماندگاری این کوکی ها سه تا چهار روز می باشد ولی شما می توانید در فریزر نیز نگهداری بنمائید.

برای تزئین روی  کوکی ها  می توانید از یک پسته یا خلال پسته استفاده نمایید بدین ترتیب که قبل از گذاشتن در فر روی کوکی را با پسته تزئین کنید. و شکر کریستالی را هم بعد از اینکه از فر خارج کردید روی کوکی ها بپاشید. و بگذارید کوکی ها خنک شوند.

نوش جان و ایام به کام!

 

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

46 Replies to “کوکی پسته ای pistachio cookie”

  • بله همون نشاسته پودری هستش بله نشاسته ذرت آرد ذرت یه مدلش زرده که اون مدلیشو نمی گم این همون نشاسته سفید که پودریه …

  • شما لطف به من دارین سحر خانم روح رفتگان شما هم شاد باشه و انشالله سایه پدر و مادر بالا سرتون باشه سالهای سال

 1. سلام .ممنون از محبتت. دست گلت درد نکنه . مثل همیشه عالی. امیدوارم موفق باشی. خوشحال دوست گلی مثل شما در کنارمه. بووووووووووووووووووووووووسسسسسسسسسسسسسسسسسسسس.

  • سلام عزیزم من هم ممنون از محبت شما که افتخار میدی و پیشم میای خداوند دوستای خوبی مثل شما رو پایدار و برقرار کنه

 2. راستی قنادباشی جونم میشه به جای کره از رون جامد استفاده کرد؟ یا نصف کره نصف روغن؟
  آخه کره بزنم همه نمیخورن!

  • بله می تونی از روغن جامد استفاده کنی اما باید توجه داشته باشی که که کره ترکیبی از آب و چربی هستش یعنی ۲۵ درصد آب و ۷۵ درصد چربی یا گاهی ۲۰ درصد آب ۸۰ درصد چربی پس اگر تو این کوکی می خواهی از روغن مایع استفاده کنید باید حتما۷۵ درصد یا ۳/۴ اون مقدار گفته شده ی کره را استفاده کنین یعنی اگر ۱۰۰ گرم کره گفته شده شما ۷۵ گرم روغن استفاده کنین . چیز مهمی که تو کوکی ها هست یا تو هر دستور دیگه ای که از شما می خواد کره و شکر با هم همزده بشن وقتی روغن مایع استفاده کنید دیگه نمی تونین که شکر و روغن مایع را با هم مخلوط کنین بلکه اول باید شکر و تخم مرغ را با هم مخلوط کنین بعد روغن و شیر و اینا رو اضافه کنین . اما تو کوکی بهترین گزینه کره هستش برای اینکه یه حجم خوبی به کوکی میده ولی اگر از روغن مایع استفاده بشه دیگه اون حالت حجم رو نداره و دست آخر یه کوکی مسطح تر و سفت تری به شما میده اما بازهم خوشمزه هستش من پیشنهادم به شما اینه به جای استفاده از شکر از عسل استفاده کنی و اول عسل ۱/۳ پیمانه که معادل شکر توی دستور بشه را با ۴ قاشق و نصفی ( ق غذاخوری) مخلوط کنی و زرده تخم مرغ رو اضافه می کنین بعد این مخلوط رو با تمام مواد خشک که شامل آرد آرد نشاسته و پودر پسته و غیره مواد ترکیب می کنید. امیدوارم کمکت کرده باشم سحر جان
   راستی یه راه حل دیگش هم همون استفاده از روغن جامد هستش البته یه کم کمتراز کره باید بریزیش

 3. سلام.روح مادرتان شادتربيت هم تربيت قديميا.
  خيلي خوشگل شدند و معلومه پسته هم به هر چي بزني خوشمزه مي كنه.
  حتما درستش مي كنم.

  • سلام روح رفتنگان شما هم شاد باشه و قرین رحمت الهی ممنون از لطف شما انشالله درست کنید و خوشتون بیاد

 4. وای مرسی قنادباشی جون. شرمندم کردین. مرسیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

 5. سلام
  ممنون از دستورات خوبتون
  سر فرصت حتما امتحان میکنم
  با خوندن خاطراتتون هم کلی لذت میبرم
  در پناه خداوند باشید

  • سلام زهرا خانوم انشالله امتحان کنید و خوشتون بیاد ممنون از اینکه وقت می گذارین و متن رو می خونید موفق و موید باشین

 6. سلام دوست گلم
  روح مادر بزرگوارتون شاد خوش به سعادتش با دختر گل و باسلیقه و بسیار با محبتی مثل شما عزیزم

  • ممنون از شما دوست گرامی
   خداوند والدین شما رو حفظ کنه برای شما
   شما خجالت زدم می کنین خیلی لطف دارین

 7. سلام خانوم هنرمند….واقعا زبان قلمت و دوست دارم مث داستانای کتاب ادبیات دبیرستانمونه!!!!!!
  راستی کوکی هات هم خیلی تمیز و خوشگلن…حتما درستش میکنم…با اجازه تون دارم دستور کاپ کیک کدو حلواییتون و که کمی هم دستکاری شده!!!!!!میذارم تو وبم و حتما وقتی آپ شد خبرتون میکنم.♥

  • سلام خانوم هنرمند تر از من
   ممنون شما محبت دارین خوشحالم که از متن نوشته هام خوشتون اومده ممنونم
   خواهش می کنم منتظرم که ببینم چه کرده اید با این کاپ کیک مطمئنا خوشمزه خواهد بود

 8. سلام خانوم قنادباشی عزیزم شبتون خوش … خداوند مادر بزرگوارتون را رحمت کنه و روحشون شاد باشه … منم از این نوع مغازه هائی که ذکر خیرش بود دیدم و به یاد دارم همیشه با وارد شدن به اونها احساس سرگیجه میکردم هر بوئی را که فکر کنید به مشام میرسه و هر خرت و پرتی را میشه پیدا کرد … کل حواسم رفت به گذشته و از این شیرینی خوشمزه شما غافل شدم با این رنگ قشنگی که داره بد جوری چشمک میزنه بسیار شیک و قشنگ هستند دست گلتون درد نکنه خیلی خوشحالم که دوست کدبانو و با سلیقه ای مثل شما دارم .

  • سلام به روی ماه شما
   ممنون از نظر لطفتون خداوند حافظ خانواده محترم شما باشه و به پدر و مادر عزیزتون سلامتی و طول عمر با عزت عنایت کنه
   بله جدا اینم از همون مغازه های همه فن حریف بود با انواع اقسام بو ها واقعا به جا گفتید. من بسیاارر خوشحال و مفتخر هستم که شما افتخار دوستی به من دادین و صد البته به کدبانویی شما نمیرسم

 9. بــاز دگر بـاره رســیــد اربـعـیــن
  جوش زند خـون حـسـیـن از زمیــن
  شـد چـهـلـم روز عــزای حـسـیــن
  جــان جــهــان بـــاد فدای حـسین

 10. سلام عزیزم
  به به چه عالی خانم هنرمند
  من واسه عید حتما ازشون میدرستم
  ممنونم که بهم سر میزنی دوستم
  بووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووس

  • سلام دوست عزیزم
   حتما درست کنید مطمئنا خوشتون خواهد آمد
   من هم از شما ممنونم که به من سر می زنید

 11. سلام. روزت بخیر . نمیدونستم مادر بزرگوارتون به رحمت خدا رفتند .ان شاءالله روحشون قرین ارامش و رحمت الهی باشه.

  • مامان خانوم گلم
   شما بزرگوارید و بسیار مهربون انشالله رفتگان شما رو هم خدا رحمت کنه بازماندگان دلبندتون رو براتون حفظ کنه

 12. سلام .نه عزیزم میدونم منظورت چی بود . مطمئن باش بد بر داشت نکردم.میدونم ماانسانها بلد نیستیم حد وسط را رعایت کنیم. یا از این ور بوم میفتیم یا از اون ور. موفق باشی گلم.

 13. سلام دوست عزیزم
  روح مادر بزرگوارت شاد باشه
  خدا رحمتشون کنه
  عالی شده ممنونم قناد باشی عزیز

 14. خیلی لذت بردم! هم از خاطره قشنگتون! هم از این کوکی های خوشمزه و هم از این دستور خوب !
  دستتون درد نکنه قنادباشی عزیز!

 15. سلام قناد باشی عزیز
  میخواستم ازت خواهش کنم که اگه دوست داری لینک وبلاگ و سایت من را تو سایتت قرار بدی ، البته وبلاگم قدیمی است اما سایتم را تازه درست کردم و دارم روش کار میکنم. من هم شما را در لینک هام قرار میدم ، موفق و موئد باشی
  http://www.eligooloo.com این سایت منه
  eligooloo.persianblog.ir این هم وبلاگ من

 16. مات به حركتی میگن كه شاه بااون عظمتش نمیتونه كاری كنه مات مرامتم.
  *********
  محبتت چشمه ایست ازجنس نور
  هم ارادت، هم سلام از راه دور.
  ******
  تقدیم به قنادباشی جوووووووووووووووووووونه عزیزمممممممممممممممممممممممممممممممممم

 17. وای که چقدرررررررررررررر لذت بردم از خوندن خاطره تون…شما قلم شیوایی دارین
  این کوکی ها خیلییییی ناز و خوشرنگ شدن..دوست دارم امتحانشون کنم..ممنون از این دستور عالی

  • خواهش می کنم خوشحالم که لذت بردین و از اظهار لطفتون بی نهایت ممنونم کوکی ها قابل شما رو ندارند امیدوارم درست کنید و لذت ببرید همراه با خانواده ی گلتون

 18. سلام خانمی سال نو مبارک من تازه با سایتتون اشنا شدم ممنون از سلیقه بسیار عالی تون . خدا انشاالله مادر مهربانتر از گلتون رو رحمت کنه من که هیچوقت از وجودم (حتی بچه هام هم ) یاد و خاطرشون نمی ره انشالله دعای خیر مرحومه تا ابد قرین راه شما و بازمانده های خانواده باشه .

  • ربابه خانوم مهربان و گلم چقدر از دیدن پیام شما خوشحال شدم شما با سرزدن به من اینجا را منور کردید خداوند همه ی رفتگان رو بیامرزه و پدر و مادر شما و زن دایی گلم رو براتون حفظ کنه مادرم انقدر علاقه وافری به شما داشت که از شما بوی محبت ایشون رو استشمام می کنم ممنون از شما انشالله در پناه خدا آقا پسرهای گلتون موفق و موید باشند و سایه شما و همسر بسیار خوبتون بالا سرشون باشه از راه دور می بوسمتون

  • ساق اولاسان عزیزیم الله سیزین آنا آتاییزا سلامت دیه ورسین خداوند به شما هم تندرستی عطا کنه و همه رفتگان رو غرق در رحمت کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*