بستنی شاتوتی

بستنی خوردن نیاز به بهانه و مقدمه چینی ندارد اگر در خانه بستنی باشد دخلش در آمده ! مخصوصا از نوع میوه ای اش البته من که اهل بستنی خوردن فراوان هستم خیلی از بستنی ها ی بازاری را نمی توانم بخورم بنابراین متد آسانی برای درست کردن بستنی پیدا کرده ام در این روش اصلا نیاز به درست کردن کاستارد نیست ولی نتیجه طعم و مزه  تضمین شده تر از روش دنگ و فنگ دار درست کردن کاستارد است. راستش را بخواهید بعد از هر بار بستنی خوردن فراوان وجدان درد مرد افکنی می گیرم و نادم می شوم و به خود قول می دهم دیگر از فردا بستنی بی بستنی ! ولی چه کنم که مثل همیشه قلب بر عقل پیروز است به قول گفتنی  چه کنم که این کار دله!!!!

این بستنی را  وقتی که شاتوت در بازار بود درست کردم . نا گفتنی نماند من هر سال کمی شاتوت برای پاییز و زمستان فریز می کنم تا هر وقت هوس کردم بی شاتوت نمانم. امسال هم با وجود قیمت سرسام آور شاتوت باز دلم نیامد که نخرم، با خودم گفتم از فرضیات می گذرم به واجبات عمل می کنم !! خریدن شاتوت برای فریزر هم از آن واجبات است ! برای درست کردن این بستنی اگر شاتوت ندارید از میوه های دیگر استفاده کنید مثل توت فرنگی یا ……….  می گذارم به انتخاب خودتان!

 

مواد لازم :

یک بسته خامه ۲۰۰ میلی لیتری

یک قوطی شیر عسلی

۴۰۰ گرم میوه شاتوت

۱/۴ پیمانه آرد نشاسته ذرت

۱/۲ پیمانه شیر

۱/۴ پیمانه عسل

شما می توانید با اعمال سلیقه شخصی خود و یا ذائقه افراد خانواده  میزان شاتوت را کم یا زیاد کنید . اگر مخلوط اولیه بستنی را چشیدید و حس کردید شیرینی آن کم است می توانید عسل بیشتری اضافه نمایید .

 

روش کار:

۱- شاتوت را در مخلوط کن پوره می کنیم.

۲-  آرد نشاسته را  درشیر سرد حل کرده و روی حرارت ملایم نشاسته و شیر و خامه  را خوب هم می زنیم تا غلیظ شود  حدود پنج دقیقه،  سپس عسل را به مخلوط نشاسته و شیر خامه ،اضافه می کنیم و آنرا هم می زنیم تا کاملا حل شود. مخلوط نشاسته را سرد می کنیم و پس از سرد شدن پوره ی شاتوت را به آن اضافه می کنیم و خوب با هم زن هم می زنیم  سپس شیر عسلی را به آن اضافه می کنیم و خوب هم می زنیم تا ماده ای همگن بدست آید. البته راه دیگری نیز وجود دارد که ابتدا خامه را فرم دهید و سپس به مخلوط بستنی سرد اضافه کنید البته نتیجه کار یکسان خواهد بود ( از نظر من زیرا من هر دو را ه را امتحان کرده ام)

البته باید توجه داشته باشید که بهتر است قبل از مصرف شیر عسلی، قوطی را مثل هر کنسرو دیگری بیست دقیقه بجوشانید. پس از جوشاندن  حتما حتما  آنرا سرد کنید و بعد از سرد شدن در قوطی را باز کنید تا شیر عسلی مثل موشک به بیرون پرتاب نشود!!!!!!!

۳- وقتی همه مواد را با هم مخلوط کردیم و خوب با هم زن برقی یا دستی هم زدیم  مایه بستنی را درون یک ظرف فریزر ریخته و داخل فریزر قرار می دهیم پس از نیم ساعت، ظرف را بیرون آورده و بستنی را که شبیه یخمک شل و وارفته شده است با همزن یا با چنگال  خوب هم می زنیم و آنرا دوباره به فریزر برمی گردانیم حدود ۳ تا ۴ ساعت ، هر نیم ساعت به نیم ساعت عمل هم زدن را تکرار می کنیم تا اینکه بستنی کاملا یخی شود  بعد از آن دیگر لزومی به هم زدن بستنی نیست فقط اجازه دهیم تا بستنی برای چندین ساعت بیشتر در فریزر بماند . وقتی بستنی خوب خود را گرفت دیگر آماده نوش جان شدن است !

نوش جان و ایام به کام!!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

8 Replies to “بستنی شاتوتی”

  • بستنی درست کردن بدون دستگاه بستنی ساز دنگ و فنگ داره ولی خوب بازم کمتر از درست کردن کاستارد ولی واقعا بستنی خوشمزه ای هستش من شیرینیشو از قصد کمتر می کنم ولی اگه شما خواستی می تونی شیرینیشو بیشتر کنی

 1. سلام عزیزم
  تاخیر منو ببخشید میلاد امام رضا بر شما هم مبارک .
  چقدر خوبه که آدم بدون دنگ و فنگ بتونه یک بستنی عالی داشته باشه اونم با این رنگ و طعم دستتون درد نکنه .

 2. سلام بر شما
  من این بستنی رو درست کردم. بی نهایت خوشمزه شده بود و بافتش عالی بود
  همه خوششون اومد و کلی تعریف کردن
  خیلی ممنون از دستور خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*