کیک شکلاتی ساده و آسان

کیک شکلاتی یکی از پرطرفدارترین کیکهای دنیا به شمار می رود. شاید بیش از صد نوع کیک شکلاتی داشته باشیم  تاریخچه کیک شکلاتی به صدها سال پیش بر می گردد  یعنی زمانیکه در سال ۱۷۶۴ دکتر جیمز بیکر برای اولین بار دانه کاکائو را آسیاب کرد اولین کیک شکلاتی نیز متولد شد ولی کیفیت چندانی نداشت. در طی سالها کیفیت روشهای تولید شکلات پیشرفت کرد  بعد از دکتر بیکر  شخصی به نام کنراد ون هوتن به صورت مکانیکی از کاکائو لیکور، چربی کاکائو را استخراج کرد و در نتیجه آن کره کاکائو و کاکائو بدون چربی را بدست آورد حالا این کاکائو لیکورcacao liquor  چیست؟ شاید بعضی ها فکرشان جای دیگری برود و اشتباه فکر کنند که این هم از آن چیزهای بد بد باشد ولی نه اینطور نیست بلکه این کاکائو لیکور اصلا تلفظش هم با آن اسمشو نبر فرق دارد و الکل نداشته بلکه  کاکائوی خالص به فرم مایع می باشد ؛ همین شکلات های تلخ که مصرف می کنید کاکائو لیکور می باشد , شامل ۵۰ درصد پودر کاکائو و ۵۰ درصد کره کاکائو می باشند و بدین صورت تهیه می شود که ابتدا دانه های کا کائو را تخمیر می کنند بعد انها را خشک و برشته کرده  سپس پوسته سخت دانه را جدا می کنند  عمل تخمیر در حقیقت فقط به خاطر جدا کردن قسمت گوشتی میوه کاکائو که  دور لوبیای کاکائو را گرفته می باشد!  از این توضیح و تفصیلات که بگذریم به آقای ردولف لیند میرسیم . پدید آورنده شکلات لیند ! این آقای لیند  ابداعی در شکلات سازی کرد ابداعی بس بی نظیر و البته خیلی هم تصادفی یا شاید هم به نظر من خیلی تصادفی ، قصه ی اکتشاف آقای لیند همان عدو شود سبب خیر، است  قصه از این قرار بود روزی آقای لیند فراموش می کند تا همزن شکلات خود را خاموش کند و گویا کل شب این همزن در حال پروسس کردن شکلات بوده روز بعد آقای لیند وقتی به کارگاه بر می گردد  متوجه دستگاه روشن میشود به شدت عصبانی گشته که ای داد بیداد  چقدر انرژی ناقابل به هدر رفته و الان است که دستگاه نیز از بین برود اما بعد از مدتی بر انداز کردن نتیجه این همه ساعت پروسس یا همزدن مداوم کاشف به عمل می آید که یافتم و یافتم آنچه مرا پولدار خواهد کرد را یافتم خوب حالا او چه چیزی را یافته بود؟ او همان کشف بزرگ تاریخ شکلات و شکلات سازی یعنی عمل کنچینگconching  یا همگن سازی را یافته بود که منجر به تولید ماشین کُنچ شد    به هر حال کشف آقای لیند به نحوی یعنی بیرون کشیدن طعم کاکائو و بهبود مزه و بو ی آن ،  هوادهی مناسب همگن سازی  و دست آخر  پخش یکنواخت کره کاکائو در شکلات می باشد. به راستی هم شکلاتهای لیند شکلات هستند نه برگ چغندر نه اینکه برگ چغندر بد باشد نه  صد البته برگ چغندر نیز مزه بسیار مناسبی به آش های مختلف می دهد.  عجب بساطی شده اگر با روده درازی هایم به این انگشتان مبارک خودم  رحم  نمی کنم لا اقل به شما خواننده گرامی رحم کنم که احتمالا تا حالا هم با خواندن این متن خسته شده و صفحه وب را ترک نموده اید !   تاریخ کیک شکلاتی را همین جا رها می کنم تا انشالله در پستهای مربوط به شکلات آنچه را که اینجا رها کردم در آن پستها به پایان برسانم.

 این کیک شکلاتی ساده ترین کیک شکلاتیست که من تا به حال پخته ام و باید بگویم از لحاظ بافت  و طعم به همان خوبی کیکهای پر طمطراق است امتحان کنید ضرر نمی بینید :

مواد لازم :

۱ و ۳/۴ پیمانه  آرد

دو پیمانه شکر

۳/۴ پیمانه پودر کاکائو

دو ق چ جوش شیرین

۱ ق چ بیکینگ پودر

۱ ق چ نمک حدود ۵ گرم فقط

۲ عدد تخم مرغ

یک فنجان قهوه دم شده ( باید سرد مصرف شود)

یک پیمانه باترمیلک ( باتر میلک در ایران نیست شما به جای باترمیلک یا شیر ترش می توانید از ماست استفاده کنید اما راه دیگری نیز وجود دارد تا شما از شیر معمولی باتر میلک یا شیر ترش بسازید..بدینصورت که دوقاشق غذاخوری سرکه سفید به یک پیمانه شیر( منهای دو قاشق غ شیر) اضافه کنید حالا چرا منهای دو ق غ شیر  برای اینکه ما قرار است دو ق غ سرکه اضافه کنیم پس این به آن در! سپس پنج دقیقه فرصت می دهیم تا شیر ببرد ( با کسره ی ب اول و ضمه ی ب ی دوم) درست مثل زمانیکه پنیر درست می کنید البته اگر تا به حال پنیر درست کرده باشید ..ولی کلا بعد از ۵ دقیقه یک شیر ما به حالت مایع پنیر در می آید! واین می شود باتر میلک ما! به همین سادگی

۱/۲ پیمانه روغن مایع

۱ ق چ وانیل

رویه شکلاتی کیک یا همان فراستینگ کیک


۱/۲ پیمانه مارگارین یا کره  نرم شده

۶۰ گرم  شکلات تخته ای تلخ از نوع مرغوب که ابتدا آنرا ذوب می کنیم و بعد از خنک شدن مصرف می کنیم

۲ پیمانه پودر قند( من به شخصه شکر را کمتر مصرف می کنم شما هم اگر مایل بودید بنابر دلخواه خودمیزان پودر قند یا شکر را کمتر کنید اما باید از قبل این اخطار را بدهم که پودر قند یک عامل جهت همگن تر و غلیظ تر شدن  فراستینگ نی باشد)

۲ ق غ شیر

۲ ق چ وانیل

طرز تهیه

۱- آرد، شکر، پودر کاکائو، بیکینگ پودرف جوش شیرین و نمک را در یک کاسه بزرگ کاملا مخلوط می کنیم .

۲- تخم مرغ ها قهوه  باترمیلک ( همان شیر ترشی را که خودمان تهیه کرده ایم یا ماست) روغن و وانیل را با هم در ظرف دیگری با همزن دستی با سرعت متوسط کاملا مخلوط می کنیم و خوب هم می زنیم.  ( حدود سه چهار دقیقه ) مایعی رقیق خواهیم داشت.

۳- مایع کیک را در دو قالب گرد که از قبل چرب شده و آرد پاشی شده اند می ریزیم.

۴- کیک ها را در دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد به مدت ۳۵ تا ۴۰ دقیقه می پزیم .. البته بهترین روش امتحان پخته شدن کیک همان روش معروف خودمان یعنی امتحان با خلال چوبی می باشد اگر خلال چوبی را وسط کیک فرو کردید و خلال تمیز بیرون آورده شد یعنی کیک پخته است!

۵- تمام مواد فراستینگ کیک را با هم در یک کاسه مخلوط می کنیم ( باهمزن) و روی و لای طبقات  کیک را بعد از سرد شدن کامل با فراستینگ م پوشانیم.

 این یکی از ساده ترین کیکهای شکلاتی است و طعم و بوی دلپذیری نیز دارد.

این کیک تا دو سه روز در یخچال می ماند ولی من با مابقی کیک آنچه  به کیک های چوبی و کیک بال یا کیک توپی معروفند را  درست کردم به امید و حول و قوه ی الهی در پستهای بعدی حتما درست کردن کیک چوبی را نیز آموزش خواهم داد.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

3 thoughts on “کیک شکلاتی ساده و آسان

  1. بازتاب: آشپزخانه مجازی – کیک توپی cake ball

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*