کیک انار و طرز تهیه موس انار

DSC03766انار یکی از میوه هاییست  که طعم و لذت بهشتی دارد و با هرچیزی ترکیب شود به آن رنگ و لعاب بهشتی می دهد. گزاف نمیگویم شما می توانید این موس انار را امتحان کنید تا به حرف من برسید. یکی از بهترین گزینه ها برای تزیین و مواد مابین لایه های کیک  انواع موسها می باشد. تنها عیب  موس ، روش تهیه پر طمطراق آن است. اما بسی رنج باید کشید تا گنج بدست آورد. قضیه این موس هم قضیه همان رنج و گنج است.  شاید شما از جمله افرادی باشید که وقت این کارها را نداشته باشید اما  اگر وقت هم  ندارید قرض بگیرید.حتی برای یک بار !  تهیه موس انار کمی پیچیده تر از موسهای دیگر است زیرا اول از همه باید کرم  انار را تهیه کنید .

مواد لازم برای تهیه کرم انار:

P1030804

 • آب انار دو پیمانه
 • دو عدد تخمم مرغ  کامل  بعلاوه دو عدد زرده تخم مرغ
 • ۴ ق غ کره
 • ۱/۲ ق غ رنده پوست لیمو مراقب باشید تا قسمت سفید پوسته به رویه زرد آن نچسبد تا پوسته لیمو تلخ نشود
 • ۱ ق غ آب لیموی تازه
 • ۱/۲ پیمانه شکر

روش تهیه کرم انار:

قبل از هرچیز  آب انار را روی حرارت متوسط می گذاریم تا غلیظ شود یعنی در حدود نصف پیمانه بخارشده و فقط یک پیمانه چکیده انار باقی بماند درست مثل درست کردن رب انار

بعد از درست کردن چکیده آب انار آنرا کناری گذاشته تا خنک شود.  سپس تخم مرغ ها و زرده های تخم مرغ، دیگر مواد را همراه  آب انار تغلیظ شده و رنده پوست لیمو  ترکیب می کنیم و سپس آنرا در یک قابلمه مناسب ریخته و روی کتری در حال جوش یا قابلمه ی آب جوش روی شعله گاز  متوسط  می گذاریم و شروع به همزدن آن با همزن دستی می کنیم. قابلمه زیرین باید اندازه اش طوری باشد که قابلمه ی رویی حاوی مخلوط تخم مرغ و چکیده انار  کاملا روی آن قرار گیرد و با آب در حال جوش قابلمه زیرین تماس نداشته باشد. وقتی مخلوط ما به اندازه کافی گرم شد کره را کم کم  اضافه کنید و هم بزنید . یادتان باشد مداوم هم بزنید تا تخم مرغ  کاملا در مواد دیگر ترکیب شده و سفت نشود. به طور مداوم هم بزنید تا مایه کاملا غلیظ شود. چیزی در حدود ۵ تا ۷ دقیقه یا بیشتر …عمل همزدن باعث می شود تا مایه به جوش نرسد . وقتی مایه خوب غلیظ شد شعله را خاموش کرده  کرم بدست آمده را از روی قابلمه ی آب جوش برداشته و به کناری بگذارید.

مواد لازم  برای موس انار:

 • ۳  ق غ  ژله بیرنگ البته می توانید از ژله انار هم استفاده کنید تا رنگ موس خوشرنگ تر شود
 • ۱/۴ پیمانه اب
 • کرم انار آماده شده طبق دستور بالا یک تا دو پیمانه
 • ۱ و ۱/۲ پیمانه خامه
 • ۲ ق غ شکر

روش تهیه:

pomegranate-mousse1آب سرد را در یک کاسه ریخته و ژله را روی آب بپاشید و صبر کنید تا دانه های ژله آب را جذب کرده و پف کنند. سپس ژله مذکور را روی بخار آب کتری یا در مایکروفر کاملا حل کنید. در این مرحله اگر کرم انار سرد شده است دوباره گرم کنید و ژلاتین را به آن اضافه نمایید و هم بزنید. خوب هم بزنید تا ترکیب یکنواخت و همگنی ایجاد شود. و  اجازه دهید تا دمای مایه کاهش پیدا کرده و به دمای اتاق یا محیط برسد.  بعد از این کار خامه را با همزن برقی هم بزنید تا به مرحله مدیوم پیک برسد یعنی نیازی نیست به حالت کاملا فرم گرفته و سفت در آید .  بلکه کافیست در حال سفت شدن باشد فقط …در این مرحله  مایه کرم ژلاتینی انار را به خامه اضافه کنید و با لیسک یا قاشق مناسب هم بزنید و مواد را  مخلوط کنید . کمی با همزن برقی مواد را هم بزنید اما هرگز زیادتر از حد آنرا هم نزنید زیرا زیاد تر همزدن باعث بریدن مایه موس می شود. مایه موس را در یخچال قرار دهید و رویش را بپوشانید تا بوی یخچال را نگیرد  و اجازه دهید مدتی در یخچال بماند تا خود را بگیرد و ببندد.

آماده کردن کیک انار:

وقتی موس انار خود را گرفت که ممکن است دو ساعت یا بیشتر طول بکشد کیک ها ی از قبل پخته شده را طولی ببرید و به چهار دایره یکسان تبدیل کنید.

برای آماده کردن کیک نیاز به شربت انار داریم که من ۲ ق چ  از ژله انار را در مقدار کمی آب جوش  حل کردم وپس از خنک شدن شربت  بدست آمده را با برس روی لایه های کیک کره ای که در پست پیشین با نام کیک کره ای جیمز پترسون آموزش داده بودم  کشیدم تا شربت به جان کیک رود.

pomegranate-cake1موس انار را لای به لای کیک گذاشته و دور کیک را با اندکی از موس  بپوشانید و آنرا صاف  کنید.  نیازی نیست تا کاملا پوشانده شود . یعنی اول لایه اول بعد موس انار  سپس لایه دوم روی لایه اول و دوباره روی لایه دوم را موس اناربگذارید و بعد لایه سوم و بعد چهارم /.. روی لایه چهارم … یک انار را دانه کنید و دانه ها ی انار را روی لایه چهارم بپاشید  سپس  روی دانه های انار و برای رویه کیک کمی ژله ی انار بریزید  . یا اینکه می توانید با۱ پیمانه آب انار و۲ ق غ  نشاسته  و ۲ ق غ شکر   کرم غلیظی درست کنید بدین ترتیب که نشاسته را در اب انار حل کرده و شکر را به آن اضافه می کنید . و روی حرارت ملایم  آنرا بزنید تا کمی غلیظ شود غلظتی در حد سفیده تخم مرغ .  این مایه مسقطی مانند را روی دانه های انار بریزید. و کیک را به یخچال منتقل کرده و روی کیک را با سرپوشی مناسب بپوشانید  و یک شب تا صبح انرا در یخچال نگهداری نمایید. بعد از چند ساعت ناقابل تلاش بی وقفه کیک بی نهایت خوشخوراک شما آماده ی سرو شدن است. این هم یک برش زیبا از کیکی زیبا و لطیف !

P1030826نوش جان !

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

16 Replies to “کیک انار و طرز تهیه موس انار”

 1. کیکتون خیلی تو دل برو شده این کرم چقدر که پرکالری و مقویه من که همین الان با دیدنش دلم ضعف رفت خدا یک همتی بده دست به کار بشم دستتون درد نکنه .

  • اوخ از کالری نگین که وجدان درد به من دست میده اما چه کنم که این موسها رو هر کاری هم کنی بازم پر کالری میشه 🙂

 2. چفدر هم زیبا شده .ممنون دوست خوبم از دستور موس انار.فکر کنم به تنهایی هم خیلی خوشمزه باشه.یعنی انرا درست کنیم و در ظرف دسر انرا سرو کنیم.

 3. چه قدر وقت آب انار روی حرارت باشه منظور از پیمانه پیمانه پلو پزیه؟توی بخش موس انار گفتید وقتی کرم انار گرم شد بهش ژلاتین اضافه کنید اصلا ژلاتین نیست توی مواد لازم لطفا کل موس انار رو واضح تر بگید من نفهمیدم

  • سلام ببخشید بابت تاخیر در جواب اگر متن دستور رو خونده باشید در اونجا نوشتم آب انار رو تا وقتی که غلیظ شه روی حرارت متوسط قرار میدیم پس تا وفتی که دیدید اب انار غلیظ شه! پیمانه های اندازه گیری از واحد های اندازه گیری شیرینی پزی هست که در بازار هست اما اگر شما از پیمانه پلوپز استفاده می کنید سعی کنید که همون واحد اندازه گیری شما باشه تا آخر کار اما یک راه حل بهتر شما می تونید به جای پیمانه شیرینی پزی از لیوان ۲۵۰ سی سی استفاده کنید . در مورد ژلاتین باز اگر دقت بفرمایید من در مواد لازم اولین ماده ای که گفتم ژله یا همان ژلاتین است که من نوشتم ژله بیرنگ یا ژله انار که البته اشتباه من بوده که باید ژلاتین می نوشتم اما ژله منظورم همون پودر ژله بوده باز هم اگر دستوراتم واضج نبوده از شما پوزش می خوام
   موفق باشید

  • خواهش می کنم من شرمنده که دیر و با تاخیر پاسخ شما رو میدم بله می تونید شما می تونید هر کیک اسفنجی یا کره ای رو پخته و لای کیک هر موسی که دوست داشتید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*