چیپس پوست کدو حلوایی

روز بسیار پربرکتی سپری شده و جهان به قدوم مبارک پیامبر مهربانی ها و رحمت، متبرک گشته است. روزی که گذشت خداوند به مناسبت ولادت بهترین مخلوق دو عالم حضرت محمد مصطفی صلوات الله علیه و آله و سلم باران رحمتش را هدیه شهر تهران کرد تا غبار از چهره ی شهر بشوید و بشارت هوای دل افروزی را  دهد. هم اکنون سحرگاه روز چهارشنبه پنجره ها را باز کرده و نفس می کشم واقعا اوقات دلفروزیست. هوا آنچنان است که اگر شکرگزار خالق یکتا نباشم جفا به خود کرده ام و چه کسی جز رسول اکرم ص  من را با حق آشنا کرد ؟! احساس اینکه پیامبری همچون محمد ص دارم مرا مغرور به مسلمانیم می کند  غروری که نه از سر کبر باشد بلکه غرور مفتخر شدن به طاعت از ساحت لایزال ابدیست .میلاد با سعادت پیامبر نیکی ها و فرزند بر حقش امام جعفر صادق علیه السلام را به همگان تبریک می گویم.

چیپس پوست کدو:

P1030724
چیپس پوست کدوی بخار پز شده در فر

حتما شنیده اید که می گویند نه خانی آمده نه خانی رفته ، این مثل مصداق کدو حلوایی و خانه ما می باشد . کدو حلوایی  دور ریز ندارد از پوست گرفته تا تخمه اش مصرف می شود. حتما می پرسید پوست کدو به چه دردی می خورد؟ به شما خواهم گفت : برخی تنقلات  مانند چیپس ها  طرفداران بسیاری را شیفته خود کرده اند. صدای خرچ خرچ  جویدن چیپس حس خوشایندی به آدم می دهد درست مثل تخمه شکستن، مشت مشت تخمه ، مشت مشت چیپس لااقل تخمه ضررش نسبت به چیس کمتر است. حال چه کنیم که هم هوس چیپس خوریمان را ارضا کرده باشیم هم فایده ای به بدن رسانده باشیم. چیپس پوست کدو مناسب برای تمامی افراد از چیپس خور تا چیپس نخور است. این چیپس را می توان به سه طریق درست کرد. اولین شیوه که بسیار متداول است و خیلی از شما عزیزان با آن آشنا و غالبا تجربه کرده اید  خشک کردن روی بخاری یا شوفاژ است. که مثل میوه خشک کن عمل می کند و البته ساعتها طول می کشد. روش دیگر استفاده از فر می باشد . و روش سوم که بهترین روش است استفاده از میوه خشک می باشد.

pumpkin-skin-crispاول از روش خشک کردن در فر  را برایتان توضیح می دهم:

ابتدا کدو را با پوست  بخار پز کنید و بعد از پخته شدن کدو و جدا کردن قسمت گوشتی کدو از پوست ، در یک کاسه ی جدا پوستها را با نمک  فلفل قرمز و پاپریکا طعم دار کنید. من میزان ادویه ی مورد مصرفی تان را به عهده خودتان می گذارم تا هر چقدر که خواستید اضافه یا کم کنید. و یا اینکه می توانید با هر طعم دهنده ی دلخواهتان آنرا طعم دار کنید.

پوست ها را رو یک کاغذ روغنی بر روی سینی فر قرار دهید و در طبقه وسط  فر باز با دمای ۱۱۰ درجه سانتی گراد قرار می دهیم. البته باید مراقب باشیم تا پوستها نسوزند . من شخصا درب فر را قدری نیمه باز می گذارم تا دمای فر بالا نرود زیرا ما می خواهیم در هنگام خشک کردن تمامی ریز مغذی میوه ها و پوست را حفظ کنیم. خشک کردن میوه بهترین راه نگهداری میوه و سبزیجات است زیرا در هنگام خشک کردن با دمای پایین آنزیمهای موجود در میوه و سبزیجات کاملا حفظ می شوند. حتی ویتامین ث که محلول درآب است و هنگام بخار شدن آب از بین می رود  نیز کمی در میوه های خشک باقی می ماند و کاملا از بین نمی رود . میوه های خشک سرشار از ویتامین هایی مثل آ و کا  می باشند و از نظر تغذیه ای هیچ کم و کسری از میوه و سبزی تازه ندارند.

خشک کردن روی شوفاز یا بخاری نیز از روشهای خوب و سنتی خودمان است که بسیاری از ما آنرا تجربه کرده ایم البته من سالهاست نه بخاری دارم و نه شوفاژ بنابراین این گزینه برای من منتفی است پس سراغ خشک کردن میوه با میوه خشک کن می روم.

میوه خشک کن گزینه خوبی برای خشک کردن میوه و سبزی است ممکن است بگویید ساعتها طول می کشد و برق مصرفی اش زیاد اما نه برق مصرفی اش بسیار کم است ولی زمان خشک شدن در آن طولانی می باشد. در عوض کیفیت میوه و سبزی خشک شده در میوه خشک کن واقعا خوب است.

Collages9به جز پوست کدو می شود چیپس خود کدو رانیز تهیه کرد پس ابتدا کدو را خوب بشویید که البته من با کمی کف مایع ظرفشویی میوه ها را می شورم از جمله پیاز و هر چیز دیگری که از خاک بیرون می آید اما بگذارید موضوع مهمی را برایتان متذکر شوم شستن میوه و سبزیجات با کمی کف  بسیار خوب است زیرا همین کف مایع ظرفشویی باعث می شود سم روی پوست شسته شده و از بین برود. زیرا سم های آفت کش چرب هستند و با شستن با کف از روی پوسته لیز خورده و جدا می شوند .  این توصیه پایه علمی دارد  ولی مراقب باشید که کف درست شده یک کف رقیق باشد .

با یک پوست کن شروع به ورقه ورقه کردن کدو کنید از پوست شروع کنید و به میوه برسید. ورقه های نازک را با هر ادویه دلخواه طعم دار کنید که من از پاپریکا و فلفل قرمز استفاده می کنم زیرا از چیپس فلفلی خوشم می آید. وقه های طعم دار شده را در فر یا میوه خشک کن یا روی بخاری یا  شوفاژ خشک کنید . توجه داشته باشید چون ورقه ها نازک هستند در فر امکان سوختن آنها بسیار است پس هم دما را در پایین ترین درجه تنظیم کنید و مدام به آن سر بزنید  در این روش زمان خشک شدن بسیار کوتاه است مثلا چیزی در حدود نیم ساعت و یا گاهی کمتر یا بیشتر بسته به فر و دمای فر دارد.

در میوه خشک کن زمان طولانی تر است و در مورد کدو ( ورقه های نازک کدو) چیزی در حدود ۵ ساعت طول می کشد.

P1040038در عکس بالا کدو در فر خشک شده است . عکس پایین از کدو ی خشک شده در میوه خشک کن است:

P1040035امیدوارم این پست مورد توجه شما واقع شود . نوش جان و ایام به کام!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

26 Replies to “چیپس پوست کدو حلوایی”

  • 🙂 آره حق دارین یه خورده پستش طولانی شد اما قسمتهای مختلفه راستش من که خیلی خوشم میاد از این اما خوب خودتون باید امتحان کنید. نه خانومی من بچه ندارم اما پدرم و برادرم مثل بچه های من هستند !!!!!!!!

 1. سلام عزیزم
  باز یک ابتکار تازه از دوست گل خودم .برام خیلی جالبه این چیپس حتما” درست می کنم
  فقط نازنینم من با این که با دقت خوندم متوجه نشدم که در هر سه حالت با ید کدو بخارپز بشه یا نه ؟ در روش خشک کردن در فر فرمودید بخار پز کنیم ولی در روش دیگر فقط شستن آن را فرمودید ( من هم همیشه همین کار را میکنم ) در روش روی بخاری یا در میوه خشک کنن هم باید بخارپز بشه؟
  ممنونم از حوصله ای که در آموزش به خرج می دید

  • سلام به شما دوست عزیزم
   من در حالت دوم که روی بخاری بوده و یا میوه خشک کن بخار پز نکردم فقط میوه را با پوست کن ورقه ورقه کردم امیدوارم خوشتون بیاد

 2. سلام
  باز هم ممنون از ایده خوبتون
  مثل همیشه فوق العاده
  راستی شما شغل خاصی دارید که متنهای به این زیبایی مینویسید یا نه این هم از استعداد و هنر خودتونه؟

  • سلام ممنون از شما و نظر لطف شما که نوشته های منو با چشمهای قشنگتون می بینید من به صورت نیمه حرفه ای مترجم هستم ولی نوشتن رو دوست دارم .

 3. سلام.چچچچچچچچچچچه بامزه!!!تا حالا چیپس کدو حلوایی نخوردم.میوه خشک کن دارم اما تا به حال به این یکی فکر نکرده بودم اون هم به صوردت ادویه دار!!!که برای بنده عاشق ادویه بسیار عجیبه 🙂 .مممنون دوست خوبم .بسیار رسپی ابتکاری و عالی هست .درست میکنم و خبر میدهم.

  • ممنون از حضور پربارتون مژگان جان من هم طرفدار پر و پا قرص ادویه های خاص مثل فلفل های مختلف هستم و برا همین ازاین چیپس واقعا خوشم میاد

 4. سلام روز بخیر. ممنون از مطلبت. اتفاقا من یکسالی هست که یک میوه خشک کن خریدم ولی یکبار داخلش سیب گذاشتم خشک بشه اینقدر طول کشید که من حوصله ام سر رفت و پیش خودم فکر کردم حتما دستگاه مشکل داره .حالا متوجه شدم خشک کردن میوه با دستگاه کلا زمانبر است. حالا با خیال راحت میوه هام را میگذارم در دستگاه خشک بشه .چون روی شوفاژ کثیف کاری داره. ممنون بووووووووووووووووووووس.

 5. ميلاد رو با تاخير تبريك مي گم.
  خيلي عالي بود عزيزم مخصوصا براي اونايي كه بچه دارند و از نوع دخترش مجبورند چيپس رو از رژيم غذايي شون به خاطر به وجود اوردن كيستهاي تخمداني حذف كنند.مجبورم از نوع فر استفاده كنم .
  اما يه پيشنهاد خواهرانه من هم تا چند وقت پيش از مايع ظرفشويي براي ميوه يا سبزي استفاده كردم اما پزشكان طب سنتي اين روش را كاملا منع كردند چرا كه مايع ظرفشويي سريعا جذب بافت ميوه ها شده و چقدر براي سلولهاي بدن مضر مي باشد به پيشنهاد انها نصف استكان سركه خانكي و يكي دو قاشق نمك را در اب حل مي كنم هم خيالم از بابت ضدعفوني راحته و هم سالم بودن.

  • سلام ممنون از شما تبریک میلاد پیامبر ص سوخت و سوز و تاخیر نداره عزیزم هر روز از روزهای یک مسلمان به خاطر مسلمان بودنش عیده انشالله که یک مسلمان واقعی باشیم
   کار خوب می کنید که چیزهای مضر رو حذف می کنید از غذاهای بچه ها
   پیشنهاد خواهرانه ی شما عالیه ممنون از لطفتون راستش خودم هم دوست ندارم از مواد ظرفشویی استفاده کنم برا همین خیلی رقیق درست می کنم یعنی کف رقیق البته من بیشتر مواقع میوه ها رو پوست می کنم تا جاییکه بشه برای اینکه سمی که استفاده میشه واقعا زیاده و خطرناک بنابراین پوست کندن بهترین راه برای کم کردن ضرر سم اضافی هستش من چندین سال هستش که برای شستشوی آشپزخانه سینک روی کابینتها و مخصوصا گاز از جوش شیرین و سرکه استفاه می کنم ولی برای شستن میوه ها تا به حال استفاده نکردم این دفعه دنبال پیشنهاد شما می رم و عملیش می کنم ممنون از شما منتظر راهنمایی های مفید دیگه ی شما هستم

 6. یه چیزی بگم بخندین! شنیدین می گن دل به دل راه داره؟؟؟ دیروزمنم چیپس کدو حلوایی درست کرده بودم با این تفاوت که دیگه به عکاسی نرسید چون همسرم به محض ورود به منزل یه راست رفت سراغشون!… در هر حال نوش جونتون باشه خیلی عالی شده! خوش رنگ, خوشگل و صد البته خوشمزه!

  • خوشحالم که با هنرمند و کدبانویی مثل شما هم سلیقه هستم نوش جان شما و همسرتون باشه انشالله که همیشه خانوادگی تندرست و سالم باشید

 7. سلام قنادباشي جونم خوبي؟
  چه چيز جالبيه تا حالا نديده بودم
  حتما اگه وقت كنم امتحانش ميكنم بايد خوشمزه باشه
  ممنون عزيزم
  راستي منم اپم

  • ممنون از احوال پرسی گرم شما با داشتن دوستانی مثل شما بهتر از این نمیتونم باشم راستش این چیپس انقدر خوبه که همون آن تموم میشه مخصوصا ارگر چیپس خور قهار تو خونه داشته باشید که رژیم هم باشه دیگه به این چیپس های سوپر رژیمی مهلت نمیده اومدم به سایت شما هم سر زدم البته من همیشه مرتب به وب شما سر می زنم و استفاده می برم ممنون از شما

  • سلام به شما نگین خانوم من ارادت به سایت شما دارم همیشه سر می زنم تا ببینم آپ کردید یا نه انشالله که موفق باشید

 8. سلام
  سایت بسیار خوبی دارید و مخصوصا این که کارهای خودتون رو در سایت قرار می دهید.
  من هر از گاهی به سایت شما سر می زنم و استفاده می کنم .اما فکر می کنم اگه برای تصاویر از واتر مارک بهتری و با آدرس کامل سایت و فونت خوانا تر استفاده کنید و مخصوصا درون متن ها لینک پنهان سایت خودتون رو قرار بدید بهتر هست چون زحمات شما به راحتی در محیط نت کپی میشه .موفق باشید

  • سلام ممنون از راهنمایی خوبتون اتفاقا به فکر این بودم که واترمارک را خواناتر انتخاب کنم اما خیلی از عکسها را که آپلود کردم دیگر مجال عوض کردن واترمارک براشون نیست انشالله حتما برای سری جدید عکسها این کار را خواهم کرد بسیار سپاسگزارم که این موضوع رو گوشزد کردید. راجع به لینک پنهان درون متنی بعد از خوندن پیام شما این کار را کردم از راهنمایی تون کمال تشکر را دارم.
   موفق و پاینده باشید

 9. سلام قناد باشی عزیز.چیپس کدو حلوایی برام خیلی جالب بود.مرسی.حتما امتحان می کنم.
  همسر عزیز من همونطور که خودشونم گفتن به سایت شما سر میزنن و از اونجایی که زحمت مسائل فنی و امنیتی سایت با آرش عزیزمه همیشه با دقت به جنبه های فنی سایت ها نگاه میکنن.شما هم که دوست گل خودم هستی
  به قول همسرم واقعا حیف هستش که به این راحتی زحمت ما کپی بشه.امیدوارم همیشه شاد و سلامت باشید.

 10. سلام عزیزم منم مثل بعضی از دوستان اولین باره که اسم چیپس پوست کدو حلوائی را میشنوم تو خونه ما خودش هم بیچاره به بدبختی خورده میشه و زیاد حروم میشه دستتون درد نکنه حتما درستش می کنم .

  • علیک سلام دوست نازنینم راستش تو خونه ما کدو حلوایی طرفدار بسیار داره اینه که مشکلی نداریم شکر خدا ولی این چیپس رو به شما پیشنهاد می دم درست کنید چون طعم فلفلیش درست مثل چیپس ها دیگه هستش البته نوع سالمش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*