نان سیب مارپیچی

ایام ، ایام شهادت مولای متقیان و مهمتر از همه لیالی قدر می باشد قبل از هر چیز از شما خوانندگان و دوستان عزیز التماس دعا دارم و برایتان آرزوی قبولی طاعات و عبادات می کنم. انشالله که همگی روزه داران با ایمان از برکات این ماه مبارک بهره مند شده باشند.  ماه مبارک است و نان هم بخش جدایی ناپذیر   و برکت سفره های افطار و سحر روزه داران ! شاید برخی از دوستان با وبلاگ قبلی من آشنا باشند و دستور پخت این نان را در آنجا دیده باشند ولی به دلیل لطافت و خوشمزگی  این نان  و شکل زیبایش ، دلم نیامد آنرا گوشه ی وبلاگی که دیگر متروکه ایی بیش نیست رها کنم به راستی که حیفم آمد  و بر آن شدم تا همان پست وبلاگ پیشین  را برای کسانی که تازه  مهمان آشپزخانه مجازی شده اند بروز رسانی کنم. البته به روز رسانی که نه  بلکه   کپی از آنجا و وصله به اینجا کنم . به قول معروف اهالی رایانه  کپی پیست !!!

در خانه ما نان قوت غالب به حساب می آید  هر چیزی با نان سرو می شود حتی پلو و خورش خلاصه اینکه خانواده ما نوشابه را نیز با تلیت های نان نوش جان می کنند  البته معمولا نوشابه مجوز ورود ندارد.ولی به جای نوشابه دوغ که هست! دوغ و نان ! خلاصه اینکه نان اصل تفکیک ناپذیر سفره است.  بنابر این من همیشه در پی تنوع نان در خانه هستم اما فقط  تنوع در نان  صبحانه  زیرا نان ها ی ناهار و شام بی برو برگرد باید نانهای غیر فانتزی باشند مثل نانهای لواش . این نان سیب که به شکل حلزونی یا مارپیچی می باشد از خوشمزه ترین نانهاییست که تا به حال درست کرده ام هم شکل قشنگی دارد هم طعم دلپذیری هم داغ داغش می چسبد هم سر د سردش خلاصه در طول عمر  این نان بیات شدن معنی ندارد اصلا آیا عمرش به بیات شدن هم قد می دهد؟؟؟ باید بگویم  نه!  یک کلام ختم مقدمه بروید و دست به کار شوید که این نان از آن نانهای خوشمزه است و هر کس که از این نان بخورد از شما آدرس محل فروش را خواهد پرسید و شما هم با سر بلندی و افه ی تمام می توانید بگویید : ” همم آدرس! به محله ی ما که  رسیدی  از هر کس بپرسید  بوی نان از کجا می آمده به شما محل را نشان خواهند داد !!”  ا ز اغراق بگذریم محله که نه ولی خانه و همسایه بغلی پایینی بالایی متوجه پخت نان خواهند شد !

نان سیب مارپیچی

مواد لازم :

۲ پیمانه آرد

سه چهارم پیمانه شیر

دو قاشق غذاخوری شکر

یک و نیم قاشق چایخوری  پودر خمیر مایه فوری

سه سیب متوسط یا ۴ سیب کوچک   سیب ها را باید قاچهای به ضخامت نیم سانتی متری بکنید و یا نازکتر مثلا ۴ میلی متر و هسته ها و قسمت مغزسیب باید گرفته شود.

 ۲ قاشق غذا خوری مارمالاد زرد آلو 

نصف قاشق چایخوری دارچین

دو قاشق غذاخوری کره مذاب

نمک فقط یک پینچ یا ۱/۸ ق چ یعنی به مقداری که  مابین انگشتان سبابه و شصت خود جای گیرد.

۱- آرد شکر نمک  و مایه خمیر را با هم مخلوط می کنیم. شیر را تا حدی که دست را نسوزاند گرم می کنیم و سپس شیر گرم را به مواد خشک اضافه می کنیم. بعد به مدت ده دقیقه شروع به ورز دادن خمیر به روشی که در تصاویر می بینید می کنیم . همانطور که در تصاویر می بیند ابتدا با زور مچ  دست خمیر را به جلو هل می دهیم ( یعنی انتهای کف دست برآمدگی کف دست و زور مچ)  بعد خمیر را به سمت داخل  تا می زنیم یعنی همان مسیر رفته را برمی گردیم بعد در جهت عقربه های ساعت به اندازه یک ربع چرخش می دهیم و سپس دوباره همان اعمال را تکرار می کنیم

خلاصه اینکه خوب ورز می دهید اگر بدین منوال ورز دهید مچتان مطلقا درد نخواهد گرفت… چون اعتراف می کنم ورز دادن عملی بس خسته کننده است ولی خمیر بازی دست را قوی می کند! من حتی خمیر را حسابی کتک می زنم و مشت و مال می دهم.  خمیر که ورز بخورد خمیر خوبی می شود نرم و حرف گوش کن…این که می گویند تا کتک نخوره آدم نمیشه فقط در مورد خمیر نان صدق می کند !!!!! خمیر را بعد از ورز دادن درون یک کاسه ای که با روغن چرب کرده ایم می گذاریم و روی آنرا با پارچه تمیزی می پوشانیم و اجازه می دهیم خمیر تا دو ساعت استراحت کندو حجم خمیر دو برابر شود.

بعد از دو ساعت وقتی خمیر دو برابر شد  روی سطح آرد پاشی شده  دوباره خمیر را برای مدتی کوتاه مشت ومال می دهیم و بعد به دو گلوله تقسیم می کنیم هر کدام از گلوله ها را به صورت مستطیلهایی به اندازه ی ۲۷  در ۱۶ سانتی متر باز می کنیم و خمیر باز شده را به ۹ نوار مساوی تقسیم می کنیم و برش می دهیم

سیبها را آماده می کنیم  و به کناری می گذاریم مارمالاد زرد آلو را با کره روی حرارت نرم می کنیم و کمی دارچین نیز به مایه کره و زردآلو اضافه می کنیم البته بدون مارمالاد زرد الو نیز می شود یا حتی می توانید دارچین را حذف کنید و فقط کره و شکر را به جای مارمالاد اضافه کنید. که در اینصورت شکر را در موقع سرو نان همراه با یک ق غ کره ذوب شده روی نان می پاشید .یعنی اول کره بعد یک ق غ شکر را روی نان می پاشید.

(این یک ق غ کره از همان ۲ ق غ کره مذاب ذکر شده در دستور است یعنی ۱ ق غ کره مذاب را روی خمیر قبل از پختن و ۱ ق غ کره مذاب بعد از پختن استفاده می کنید.)

نحوه ی چیدمان سیب و نوارهای خمیری به صورتی که در شکل می بینید می باشد. ابتدا یک نوار را به صورت مارپیچ در مرکز ظرف قرار می دهیم و سیب ها را لابه لای مارپیچها می گذاریم بعد نوار دوم را در امتداد نوار اول می چینیم و سیبها را در میان نوارهای مارپیچی جای میدهیم تا اینکه قالب پر شود.  پس کلا بدینصورت شد که نوارها بدور هم می پیچند و سیبها در میان نوارها جای می گیرند. 

در این مرحله قالب نان را به کناری گذاشته تا ۴۵ دقیقه دیگر استراحت کند. وقتی که نزدیک به ۴۰ دقیقه شد فر را روشن می کنیم و دردمای ۱۹۰ درجه تنظیم می کنیم تا بعد از مدتی درون فر به حرارت ثابت برسد و تمام فر یکسان گرم شود بعد از ۴۵ دقیقه نان را در طبقه وسط فر جای می دهیم تا اینکه رویه ی نان نیز طلایی شود. پخت نان حدود ۲۵ تا ۳۵ دقیقه طول می کشد.

امیدوارم این نان را پخته و از خوردن آن لذت ببرید و من رو از دعاهای خیر دم افطار فراموش نکنید.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

12 Replies to “نان سیب مارپیچی”

  • سر شما درد نکنه اکرم جان لطف می کنی به اینجا سر می زنید 🙂 اینجا که نبوده تو وبلاگ قبلی دیدید گفتم حیفه اونجا یتیم بمونه آووردمش اینجا

 1. مرسی.فکر میکنم خیلی دوست داشته باشم.حتما در لیستم میگذارم.باز هم تشکر.کارهایتان بسیار تمیز و حرفه ای است.

 2. ظاهر غذاهاتون زیاد جالب نیست یعنی ی آشپزی خیلی معمولی ی زن خونه دار هست ی نگاهی به سایت شف طیبه بندازید ببینید چیا داره و چه جوریه خیلی خیلی معمولی و بعضا پایین تر از معمولی هست

 3. عزیزم نظر بالارو خوندم من جزو اولین طرفدارای سایت شف طیبه بودم ولی الان با سایت شما بیشتر حال میکنم . مهمتر از همه اینکه جواب سوالات رو با تواضع کامل میدین.
  قناد باشی عزیز دستور این خمیر معرکه تو سایت مامی سایت بود که همه ازش راضی بودن نمیدونم شما تا حالا درست کردین یا نه ولی کسی به سوالای من جواب نداد اگر دوس داشتین و درست کردین ممنون میشم به سوالات منم پاسخ بدین به نظرم بشه باهاش کارای زیادی کرد.شما هم که خوش ذوقین.
  آدرس دستور خمیر معرکه رو براتون گذاشتم.
  http://mamisite.com/forum/t2749.html
  این سوالات من درباره این خمیره که اگه صلاح دیدین راهنماییم کنین.
  ۱- میشه مراحل ورز دادن خمیر معرکه رو با همزن انجام داد. همزن برقی کاسه دار من سر خمیر زن هم داره. لطفا راهنمایی کنید اگه میشه حدودا چند دقیقه با همزن بزنم؟ بسیار ممنونم.
  ۲-ضمنا الان که تابستونه و هوا گرمه لازمه که خمیر رو برا استراحت تو فرخاموش گرم از قبل روشن شده قرار بدیم یا نیازی به روشن کردن فر نیس؟
  ۳-در صفحه اول یه دستور اول صفحه و دستور دوم وسطای صفحه اول هست که در دستور اول خمیر مایه بدون عمل آوری و مستقیم اضافه شده و دستور دوم خمیر مایه رو باید با شیر ولرم عمل بیاریم؟ کدوم کارو بکنیم با خمیر مایه فوری؟ با کدوم نتیجه بهتری میگیریم؟
  ۴- موقع عمل آوری مایه خمیر لازمه جای گرم و همراه با درب باشه ظرفمون یا نه؟
  بسیار ممنونم

  • سلام به شما
   خوشحال می شم هر وقت وفت یاری بهم بده بیام اینجا و زکات چیزی که بلد هستم رو در بدم و بتونم تجربیاتم رو در اختیار عزیزان قرار بدم. در مورد خمیر باید بگم اون خمیری که برام دستورشو گذاشته بودید دستور یک نوع نان ایتالیایی هست انشالله بعدا در مورد خمیر های مختلف پست هایی را خواهم گذاشت
   در مورد سوالاتی که پرسیده بودید: کلا خمیر رو با همزن و سر خمیر زن میشه درست کرد اما ورز دادن با دست یک کار لذت بخشه و خمیر هم بهتر عمل میاد. اما اگر نمی تونید با همان سر خمیر زن ده دقیقه بزنید. البته دست اخر یکی دو دقیقه با دست ورز بدید و خمیر رو یک کمکی کتک بزنید.
   گذاشتن خمیر در فر گرم چه در تابستان چه در زمستان به خاطر سرعت دادن به ور آمدن هست . گاهی بعضی خمیرها باید تو یخچال بمونند پس نیازی نیست که خمیر رو حتما در فر گرم بگذارید
   خمیر مایه ها چندین نوع هستند خمیر مایه ی فوری رو مستقیم به خود آرد اضافه می کنند اما خمیر مایه ی غیر فوری رو اول عمل اوری می کنند بعد به خمیر اضافه می کنند. خمیر مایه فوری با آب سرد به عمل میاد و نیازی به گرما نیست
   موقع عمل آوری مایه خمیر باید جای کرم باشه و اتفاقا درب روش نگذارید چون پف می کنه و لی ظرف بزرگتر ی انتخاب کنید تا سر ریز نشه
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*