فلافل کلاسیک

P1030230 اولین باری که فلافل خوردم سال اول دبیرستان بودم راستش هنوز هم در باورم نمی گنجدد  منی که  هر گز از هیچ تغذیه فروشی ساندویچ نمی خریدم در صف بوفه مدرسه بایستم  تا فلافلی را بخورم که در آن روغنهای صد بار مصرف سرخ می شد اما بعضی مواقع آهنین ترین اراده ها هم ذوب می شوند. آوازه ی طعم فلافل مدرسه و بوی تند آن که در همه ی  مدرسه می پیچید وسواس خناسی شده بود که نگو ! مادرم  کتلت و شامی و انواع اقسام کوکوها را با طعمهای  مثال نزدنی درست می کرد اما فلافل برایم غریب بود حتی وقتی اولین لقمه فلافل را که در دهنم گذاشتم نفهمیدم که ماده اصلی آن نخود است و بس. بعد ها از یک خانم فلسطینی دستور پخت فلافل اصیل عربی را آموختم . در ایران دیده بودم که گه گاه به مایه آن تخم مرغ هم  اضافه می کردند اما این خانوم عرب  می گفت که تخم مرغ   اصالت فلافل را از بین می برد. من هم به شیوه او اصلا تخم مرغی به مایه ی فلافل نمی زنم. فلافل تند همراه با جعفری و پیاز ساتوری شده و لیموی تازه کیف دیگری دارد حتما امتحان کنید.

مواد لازم:

  • نخود پخته  نیم کیلو
  • یک حبه سیر له شده
  • نصف ق چ  زیره سبز
  • نصف  ق چ  پودر تخم گشنیز
  • ۱  ق چ پودر فلفل قرمز  البته اگر میل به تندی زیاد ندارید می توانید به دلخواه خود از میزان فلفل قزمز کم کنید
  • آرد  ۲ ق غ
  • نمک  میزان نمک به خود شما بستگی دارد

روش تهیه:

ابتدا نخود را که از شب قبل خیس کرده اید یکبار بجوشانید و آبش را دور بریزید سپس بگذارید تا بپزد.

بعد از پخته شدن نخود آنرا یک بار چرخ کنید.  سیر له شده، زیره، پودر تخم گشنیز و نمک و فلفل قرمز را به نخود اضافه کرده و ورز دهید.  مایه ی فلافل باید مثل شکل زیر باشد. برای همبندی مواد مایه و وا نرفتن مایه در هنگام سرخ کردن دو ق غ آرد به مایه اضافه کنید. کسی که اولین بار فلافل بدون تخم مرغ درست می کنند اضطراب وا رفتن آن در روغن را دارد بنابراین توصیه می کنم تا وقتی که قلق کار دستتان بیاید قبل از سرخ کردن آنها  یک توپ کوچک از مایه را برداشته و در روغن داغ بیندازید  اگر توپ کوچک وا نرقت یعنی مایه شما آماده است اگر وا رفت یک مقدار کمی آرد به مایه اضافه کنید و ورز دهید. البته گاهی ممکن است آرد زیاد ریخته باشید که چاره ی آن اضافه کردن مقدار بسیار کمی آب به مایه برای حل مشکل زیاد سفت شدن فلافل خواهد بود.

P1030226برای سرخ کردن قلافل  به اندازه  ی یک توپ پینگ پونگ برداشته و به درون روغن داغ   بیندازید. دو یا سه دقیقه کافیست  تا فلافل ها سرخ شوند .

P1030228فلافل کلاسیک ما آماده سرو است شما می توانید به مایه فلافل  گشنیز خرد شده هم اضافه نمایید که بسیار طعم خوبی به ان خواهد داد .  در کنار فلافل جعفری و پیاز ساتوری شده با کمی آب لیموی تازه محشر می شود.

نوش جان و التماس دعا

 

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

4 Replies to “فلافل کلاسیک”

  1. اوه اوه فلافل من کجا و این کجا اصن همین امثال منن که اشپزی به این روز افتاده دیگه!!! تشکر تشکر خسته هم نباشی دوست اشپز حیف که شکلک نیست اینجا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*