بهترین کیک شکلاتی خشتی یا ماد کیک

کیک خشتی 2کیک های شکلاتی انواع  و اقسام گوناگونی دارند. . البته سوال اصلی اینست که خود ماد کیک  چیست؟ اگر کیک را بپزید خواهید دید که در هنگام برش زدن درست مثل خشت آجری که هنوز در کوره نرفته می باشد صاف و صیقلی برش می خورد و یکی از مناسبترین کیک ها برای تراشیدن و خلق کیک های هنری می باشد. البته این جواب اصلی سوال ما نیست. جواب اصلی به خود کلمه “Mud”  بر می گردد که به فارسی، گل ( گ با کسره ) است . اینکه خاستگاه این کیک واقعا آمریکا و اطراف می سی سی پی باشد نمیدانم زیرا خود اهالی فن آمریکایی هم نمی دانند  فقط  آنچه مشخص است اینست که  مردم آمریکا این کیک را به خاطر شبیه بودن به گل و لای اطراف رودخانه می سی سی پی آنرا Mississippi mud cake می نامند و من هم آنرا کیک خشتی می نامم زیرا بیشتر از آنچه که شبیه گل باشد شبیه خشت است آنهم خشت قالب زده ی تر و تمیز!

مواد لازم: ( قالب گرد با قطر ۲۳ سانتی متری)

  • ۳۵۰ گرم شکلات تلخ
  • ۳/۴ پیمانه  یا ۱۷۰ گرم شکر
  • ۱۸۵ گرم کره
  • ۵ عدد تخم مرغ ( زرده و سفیده  را جدا کنید)
  • ۱/۳ پیمانه آرد( الک شده)
  • مقداری پودر کاکائو ( الک شده)
  • پودر شکر یا پودر قند

طرز تهیه:

فر را از قبل در دمای ۱۸۰ درجه روشن کنید .

قالب کیک را چرب کرده و کمی پودر کاکائو روی کف و دیواره ی آن بپاشید البته بهتر است کف قالب را کاغذ پوستی یا مومی بگذارید قالب کیک را بهتر است از نوع کمربندی انتخاب کنید البته اگر قالب کمر بندی ندارید می توانید از قالب معمولی استفاده نمایید.

شکلات را تکه تکه کنید و همراه با شکر و کره در یک کاسه پیرکس یا هر ظرف مناسب دیگری که تحمل حرارت را داشته باشد روی یک شیرجوش یا قابلمه ای آب جوش روی حرارت گاز آب کرده و مدام هم بزنید تا وقتیکه مواد کاملا در هم حل شده و مایعی روان و نرم حاصل شود. کاسه را از روی حمام آب گرم برداشته و به کناری گذاشته تا خنک شود. پس از اینکه کاملا خنک شد زرده های تخم مرغ را تک تک به مخلوط شکلات اضافه نمایید. و بعد از هربار اضافه کردن آنرا با با همزن برقی خوب هم بزنید. سپس آرد را کم کم به مایه حاصل اضافه کنید و با یک قاشق چوبی یا با یک لیسک آرد و مایه را مخلوط کنید .

سفیده ها ی تخم مرغ را در یک ظرف دیگر با همزن برفی تا وقتی که  به حالت استیف پیک برسد هم بزنید . سفیده تخم مرغ را با مایه شکلاتی مخلوط کنید و مایه کیک را در قالبی که قبلا آماده کرده اید ( قالب گرد ۲۳ سانتی متری) بریزید و در فر از قبل روشن شده با دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد در طبقه وسط قرار دهید و به مدت ۴۵ دقیقه بپزید و یا تا وقتیکه  با خلال دندان یا با سیخ چوبی تست کنید. بعد از پختن کیک آنرا از فر خارج کرده و روی سینی توری قرار دهید تا خنک شود.

P1050080قبل از سرو کیک می توانید آنرا با پودر قند و پودر کاکائو تزئین نمایید.  بافت کیک بسیار مرطوب اما متراکم است درست مثل خشت خیس و شما می توانید به راحتی روی کیک کنده کاریهای مناسلی انجام دهید و کیک های تولد هنرمندانه ای خلق کنید.

موفق و موید باشد و پخت و پز هایتان با شادی و شادکامی

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

7 Replies to “بهترین کیک شکلاتی خشتی یا ماد کیک”

  1. خیلی ممنون ‘دستور عالی برای داشتن کیک شکلاتی با کمترین ضرر فایده زیاد با داشتن ۵ تخم مرغ و شکلات تلخ که اخرش همان طعم شکلات را می دهد منکه از خوردنش لذت بردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*