آش ماست

یکی از شاخص ترین آش های خطه ی آذربایجان آش ماست است. البته در زورآزمایی آش ماست و آش دوغ  در آشپزخانه من آش دوغ زورش به آش ماست می چربد و آنرا در چشم به هم زدنی ضربه فنی می کند حالا یا داور وسط که من باشم حق کشی می کنم و به سود آش دوغ رای می دهم یا اینکه در قرعه کشی هم آش دوغ برنده می شود ؛ خلاصه اینکه بیشتر اوقات آش دوغ دستش به عنوان برنده بالا می رود ! اما این به آن معنا نیست که آش ماست بد است  بلکه آش ماست از نظر تغذیه خیلی هم خوب و مفید و بسیار خوشمزه است . ولی حسب سلیقه ام گردن آویز طلا را به آش دوغ و گردن آویز نقره را به آش ماست می دهم. به قول گزارشکران تلوزیونی  مدال نقره هیچ ارزشی از ارزشهای آش ماست کم نمی کند و همچنان آش ماست همراه با آش دوغ از قهرمانان ملی خطه آذربایجان هستند!!!!

به دلیل تنوع قومیت های ایرانی، تنوع آش ماست نیز فراوان است و هر قومی  در شهرهای مختلف آش ماست خاص خود را دارد. در آذربایجان هم این آش را با مواد گوناگون درست می کنند.  مثلا گاهی با لپه  گاهی با نخود  و یا حتی لوبیا و هویج می ریزند.

مواد لازم:  برای ۴ نفر

دو عدد هویج متوسط

برنج گرده  نیم پیمانه

بلغور گندم ریز ( مخصوص کوفته) نیم پیمانه

سبزی آش  نیم کیلو

پیاز داغ فراوان!!!

البته می توانید در هنگام پختن مواد از پیاز خام هم استفاده کنید.

فلفل سبز تازه  یک تا دو عدد بسته به میزان تندی فلفل و آستانه تحمل خودتان

ماست نیم لیتر یا بیشتر

طرز تهیه :

۱-  اول از همه لپه را به مدت یک ساعت خیس می کنیم  و سپس انرا می پزیم.  پیاز داغ درست می کنیم  سپس نصف پیاز داغ را برای تزیین رویه ی آش کنار می گذاریم .

۲-  هویج را نگینی خرد می کنیم

۳- هویج خرد شده ، برنج، پیاز داغ ، بلغور ، فلفل سبز و  لپه پخته شده را با سه یا چهار لیوان آب در قابلمه مناسب  روی شعله متوسط گاز می گذاریم بعد از پانزده دقیقه سبزی را اضافه می کنیم .  من سبزی را در آخرین مرحله اضافه می کنم  و وقتی آب آش تقریبا کشیده شد (ده دقیقه یا حتی کمتر)  شعله گاز زا خاموش می کنم تا آش کمی سرد شود سپس ماست را اضافه کرده و سرو می کنم. روی آش را با پیاز داغ و نعناع داغ تزیین می کنم. البته این بار باقیمانده پیاز داغ به سرقت رفته بود و  مجبور شدم روی آش را با نعناع داغ تزیین کنم.

 

نوش جان و ایام به کام!

 

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

6 Replies to “آش ماست”

  1. سلام دوست مهربون

    من از وبلاگ خوشمزه و هیجان انگیزتون بازدید کردم. راستش ما یه سایت داریم به اسم مامانپز که کارش اینه که غذاهای خوشمزه خونگی مامان های مهربون رو که تو منزلشون میپزن به دست مشتریان میرسونه. ما الان در تهران فعالیت میکنیم. میخواستم بدونم شما سفارش هم قبول میکنید؟
    شماره تماس: ۶۶۰۸۴۹۲۴
    mamanpaz@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*